Sık sorulan teknik konular

Yazıcı arızaları

Örnek sorun giderme ipuçlarını inceleyin

En sık sorulanlar

Sık sorulan sorular

Sorun giderme

Yazıcı arızaları ve çözümleri

Kullanılan kağıdın kalitesi düşük olabilir. Bir defa baskı alınmış kağıtların arka yüzünü kullanırken de bu sorun yaşanır. Kağıdı süren mekanik parçalarda ( Seperation Pad ve Pickup Roller, Pickup Roller Clutch ) değişim gerekecektir. Çift kağıt alma sorunlarında kullanıcının müdehalesi sınırlıdır. Servisi arayın.

Kağıt sıkışması, karşılaşılan en yaygın hatalardan biridir. Sıkışmanın nedenleri yanlış kağıt boyutundan düşük kağıt kalitesine, yanlış kağıt yüklemesinden cihazın genel bakımsızlığına kadar değişir. Bu sorunlar, kopyalama ve yazdırma yaparken bir sıkışmaya neden olur. Bu sorunun giderilmesi, sıkışan kağıdı elle çıkarmanızı ve uygun kağıt boyutunu yeniden yüklemenizi veya kağıt hizalamasını düzeltmenizi gerektirir. Ayrıca, cihazın içinde birikmiş kağıt tozu da sensörlerin kağıt sıkışması algılamasına neden olur. Bu sorunu önlemenin en iyi yolu, kağıt besleme lastiklerini periyodik olarak temizlemektir. Cihazın içine toz birikmesini önlemek de çözüm olabilir. Kağıt sıkışmalarını gidermek için varsa kağıt tepsisini çıkarın. Ulaşabiliyorsanız kağıt alma lastiğin yüzeyini nemli bir bezle temizleyin. Makinenin toner ve drum kartuşunu çıkkarın. İç kısımda görünen birikmiş tozlu yüzeyleri az nemli bir bezle temizleyin. Makinenin arkasında bir kapak varsa açın ve görünen sıkışmış bir kağıt parçası veya anormal bir durumun olmadığından emin olun. Sorun giderilemiyorsa servisi arayın.

Tüm printer modellerinde bu sorunun kaynağı makine değildir. Cihazınız sadece bilgisayardan gelen verileri işler. PC ortamında kullanmış olduğunuz yazı editöründeki sayfa düzenlemesi, sayfa dışına taşan fazla karakter, sayfa yapısı ayarları v.b. durumlarda PC ortamındaki program ayarlarınızı kontrol ediniz.

Cihazınız çok fonksiyonlu bir model ise; sırası ile şunları yapın ; telefon hattında arama ve çağrı almada sorun olmadığının kontrolünü yapın. Sorun var ise telekom firmasına (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone) arıza kadyı yaptırın. Dahili santral kullanılıyorsa konrolünü yapın. Oda içi telefon kablolarının kontrolünü yapın. Toner kartuşunu kontrol edin. Ekrandaki toner boş veya toner düşük uyarısı varsa faks almamaya neden olabilir. Yeni bir kartuş takın. Sorun tesbit edilemiyorsa servisi arayın.

Öncelikle PC de kullanmış olduğunuz yazılım ve tarayıcı driver ‘ni kontrol edin. Driver’i silin ve yeniden yükleyin. Tarayıcı ünitesinin bakımsız olduğu durumlarda cihazınız taramaya izin vermez ve hata iletisi verir. Uzun süre bakım yapılmadı ise servisinizi çağırın. Kapsamlı bakım sonucunda normal çalışmaya devam edecektir.

Cihaz yazılım veya donanımla ilgili önemli sorunlarda hata kodu verecek ve çalışmayacaktır. Bu durumda servisinizi arayınız.

Birçok yazıcı modelinde yeni dolum yapılmış da olsa veya yeni bir toner takıldığında da toner boş veya toner değiştir uyarısı görüntülendiğinde cihaz çalışmayı durduracak ve baskı almaya izin vermeyecektir. Toner kartuşu üzerindeki chip’in hatalı veya sıfırlamış olması nedeni ile bu durum oluşur. Toner servisinizden chip değişimi yapılmasını isteyerek uyarının düzelmesini sağlayabilirsiniz. Chip’siz toner kartuşlarında ise toner yuvasında oluşan mekanik bir sorun veya bazı modellerde toner seviye sensöründe oluşan bir problem bu uyarıya neden olabilir.

Dijital fotokopi makinalarında meydana gelen arızalar genellikle yetersiz bakımdan ve mekanik bir veya birkaç parçanın ömrünü tamamlamasından kaynaklanır. Fotokopi makineleri diğer cihaz tiplerine göre düzenli periyodik bakıma ihtiyaç duyarlar. Kullanım yoğunluğuna göre en geç 45 günde bir periyodik genel bakım yapılması zorunludur. Makine içerisindeki ünitelerde bulunan her parçanın bir çalışma ömrü olduğundan, bir parçanın görevini yapmaması genel çalışma performansını etkileyerek arızaya geçer. Bu yüzden bakım sözleşmeli teknik servis hizmeti almak en doğru seçimdir. Fotokopi makinelerinde arıza giderme ile ilgili kullanıcının yapabileceği fazla bir seçenek yoktur. Kullanıcı kağıt sıkışmaları ve tonerle ilgili sorunlarda teknisyenin yönlendirmesi ile cihaza müdehale edebilir.

Termal barkod yazıcınızda dikey beyaz şeritler ve genel baskı kalitesinde sorun var ise, Yazma kafasını alkoll veya kolonyalı bezle temizleyin. Ribbon kullanıyorsanız kontrolünü yapın. Normalden açık tonda baskı sorunlarında yazıcı adaptöründe de sorun olabilmektedir. Yoğun kullanım yazıcı kafanın ömrünü kısaltmaktadır. Printhead yazma kafasının periyodik aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Hiç baskı yapamıyorsanız cihazın kontrolü için servisi arayın.

Baskı kalitesi ile ilgili sorunların büyük bölümü toner kartuşu veya drum ünitesi ile ilgilidir. Toner kartuşunuzu kontrol edin. Farklı bir kartuş takın, mümkünse yenileyin. Özensiz ve kalitesiz toner dolumları her zaman sorun yaratacaktır. Kartuş hatası yoksa cihazın Drum, fuser ve tarayıcı ünitesi’nin kontrolü için servisi arayın.

Boş sayfa, yatay veya dikey cizgiler, görüntü tekrarı, açık görüntü, koyu veya tamamen siyah baskı, kirli zemin v.s. gibi baskı kalitesi hataları cihazın toner kartuşu, görüntüleme ünitesi ve ısıtıcı ünitesi ile ilgilidir. Genellikle düşük toner kartuşu kalitesi ilk sıradadır. Tonerle ilgili sorun yoksa sırası ile görüntüleme ve ısıtıcı üniteler kontrol edilmelidir. Cihazınızdan basit bir metin veya resim içeren bir baskı aldığınızda, çıkan sayfada çizgiler veya başka deformasyonlar varsa, büyük problem yaratır. Bu genel yazıcı ve kopyalayıcı sorunu için birden çok sebep olabilir:
– Tarayıcı camındaki veya aynalardaki kirlilik ve yabancı maddeler
– Drum ünitesi (Görüntüleme Ünitesi) arızası (sadece çok bileşenli fotokopi ve yazıcılar için geçerlidir)
– Drum bıçağı arızası, sayfa boyunca dikey olarak büyük çizgiler çıkarır
– Fuser Fırınlama ünitesinde sorun
İlk aşamada, çizgileri ve kirlilikleri gidermek için ve tarayıcı camını ve aynaları temizlemek gerekir. (uygun temizlik talimatları için kullanıcı kılavuzunuza bakın). Daha sonraki aşamada, soruna neden olan birimin değiştirilmesi gelmektedir. Bunların çoğu, teknik servis sağlayıcınızla iletişim kurarak ele alınmalıdır.

Kağıt algılayıcı sensörlerin birinde sorun. Farkedilmeyen bir kağıt parçası veya sensörlerin kirli olması durumu. Makinenin toner ve drum ünitesi dışarı çıkarın. Görünen iç kısımda sıkışmış kağıt veya yabancı bir cisim olmadığından emin olun. Kağıt kasetini kontrol edin. Kağıt alma mekanizması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir. Lastik kağıt alma patenini nemli bez ile temizleyin. Sorun giderilemiyor ise servisi arayın.

Kağıt kasetini ve kağıt konumunu kontrol edin. Kağıdın kenar ve arka sabitleme cetvellerini ayarların. Fuser ünitesindeki sorunlar da kağıdın buruşuk çıkması ile ilgilidir. Servisi arayın. Cihazınızdan buruşuk ve ezilmiş olarak çıkan sayfalar genellikle yıpranmış kağıt besleme ve kağıt çıkış silindirlerinin sonucudur. Ancak, yıpranmış ve kenar sabitlemeleri düzgün şekilde yapılmamış kağıt tepsileri, nem ve fırınlama ünitesi de buruşmuş sayfa çıkmasına yol açabilir. Kağıt makineden çıkarken herhangi bir sebepten dolayı belirgin bir şekilde hasar görürse, onu kullanmayın. Bununla birlikte, fırın ünitesi ve kağıt sürücü besleme makaralarının kontrolü ve parça değişimi için bir teknisyenin yardımını gerekecektir. Servisinizi arayın.

Bu durumda yazıcınızın USB kablosunu bilgisayarınızın kasasındaki farklı bir USB portuna takarak tekrar deneyin.Düzelmiyorsa farklı bir USB kablosu ile deneyin. Yine düzelmiyorsa Windows Denetim Masası Aygıtlar ve Yazıcılar kontrol panelini açın. Varsayılan yazıcının kullanmakta olduğunuz marka ve model için işaretli olduğundan emin olun. Eğer işaretli değilse sağ tıklayarak ‘varsayılan yazıcı yap’ ı tıklayın. Varsayılan yazıcıyı sağ tıklayarak ‘sorun giderme’ yi çalıştırın. Hala baskı alamadıysanız son olarak yazıcınızın driver’ ini silip tekrar yükleyin. Sonuç yine olumsuz ise servis çağırmak için hazırlık yapın.

Ricoh ve grubu fotokopi makineleri arıza kodları ve açıklamalarına buradan göz atın

Kyocera ve grubu fotokopi makineleri arıza kodları ve açıklamalarına buradan göz atın

Kablosuz yazıcılar bir PC’ den direct yazdırma veya kablosuz bir ağa bağlanarak yazdırma özellikleri ile oldukça kullanışlı cihazlar. Kablosuz yazıcınız doğru yapılandırıldı ise sorunsuz çalışacaktır. Cihaz yazılımlarını doğru şekilde kurmak, ağ yapılandırmasının doğru şekilde kurulduğundan emin olmak ve wireless cihaz ile PC arasındaki uzaklığa dikkat etmek önemlidir.

Aradığınız çözümü bulamadınız mı?

bize danışın

Size özel destek hizmetinden yararlanın

Hemen arayın